Saturday, February 5, 2011

مسعود کیمیایی در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر: در حکم جعفر پناهی تجدیدنظر کنید

مسعود کیمیایی در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر: در حکم جعفر پناهی تجدیدنظر کنید>>>کارگردان «حکم» گفت: «من با کمال فروتنی و تواضع با این ۷۰ سال سنم از قوه قضائیه می خواهم تجدید نظری در حکم جعفر پناهی کند.» این بخش از سخنانان کیمیایی با تشویق گسترده حاضران در سالن روبرو شد و تعدادی از حاضران کیمیایی را برای بیان این سخن ایستاده تشویق...
در ادامه حمایت سینماگران داخلی و خارجی از جعفر پناهی و در خواست آنها برای تجدیدنظر در حکم زندان و محرومیت از کار وی، دیشب مسعود کیمیایی، کارگردان سرشناس سینمای ایران، نیز در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر خواستار تجدیدنظر قوه قضائیه در حکم پناهی شد.
به گزارش خبرآنلاین، مراسم افتتاحیه بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر جمعه شب پانزدهم بهمن ماه در سالن اجتماعات برج میلاد برگزار شد و در این برنامه علاوه بر اهدای جوایز بخش مواد تبلیغی هفت بزرگداشت و دو یادبود نیز برپا شد.
در بخش بزرگداشت مسعود کیمیایی که با تشویق گرم حاضران همراه بود، این کارگردان پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «سلام و سپاس. آنچه که همین طور به من می گوید بگو، رفتن نعمت حقیقی دوست با وفای من است؛ دوستی که ۱۰ فیلم با او گرفتیم. دوست دیرینه من؛ به یادش هستم.»
او ادامه داد: «بحث اولم این است که بعد ۳۰ سال جشنواره فیلم فجر به یاد من افتاد و این دوره، دوره ای است که به دلیل لطف و مهر آقایان پذیرفتم و خدمت رسیدم.»
کیمیایی سخنان خود را در مورد پناهی چنین آغاز کرد: «و اما من ۷۰ سالم است. ۵۲ سال است در این سینما کار می کنم و ۳۰ فیلم در این سرزمین ساختم و هیچ جای دیگری نبودم. هیچ جای دیگری نمی توانم باشم.»
کارگردان «حکم» گفت: «من با کمال فروتنی و تواضع با این ۷۰ سال سنم از قوه قضائیه می خواهم تجدید نظری در حکم جعفر پناهی کند.»
این بخش از سخنانان کیمیایی با تشویق گسترده حاضران در سالن روبرو شد و تعدادی از حاضران کیمیایی را برای بیان این سخن ایستاده تشویق کردند.
این کارگردان بعد از پایان تشویق ها، سخنان خود را در مورد پناهی چنین ادامه داد: «من خودم با این ۷۰ سال سن و با کمال فروتنی می خواهم چنین شود. من یکی از فیلم هایم را به نام «حکم» با پناهی مونتاژ کردم. او دوستم است. خواهش می کنم در حکم او تجدید نظر شود.»
سرب، ردپای گرگ، اعتراض و سربازهای جمعه از فیلم‌های این سینماگر هستند که در سال‌های پس از انقلاب در جشنواره فیلم فجر، در رشته‌های مختلف برنده سیمرغ بلورین شده‌اند.
خط قرمز، تیغ و ابریشم، دندان مار، گروهبان، تجارت، ضیافت، سلطان، مرسدس، فریاد، حکم، رئیس و محاکمه در خیابان از دیگر ساخته‌های وی در ۳۰ سال اخیر به شمار می‌روند که سه فیلم اخیر بدون نمایش در جشنواره به نمایش عمومی درآمده‌اند و در واقع «جرم»‌ بعد از ۶ سال غیبت، تازه‌ترین حضور این فیلمساز در جشنواره است.
گفتنی است جشنواره فیلم فجر امسال، به دلیل تداوم برخوردهای غیرفرهنگیِ متصدیانِ سینماییِ وزارت ارشاد و همچنین گنجاندن فیلم های کارگردانان مطرح در بخشی غیر از مسابقه، با تحریم بسیاری از سینماگران مردمی مواجه شده است.

No comments:

Post a Comment