Friday, February 25, 2011

'معترضان در طرابلس زیر آتش نیروی های قذافی قرار دارند

'معترضان در طرابلس زیر آتش نیروی های قذافی قرار دارند'

مخالفان دولت سرهنگ قذافی

تازه ترین خبرها از پایتخت لیبی حاکی است که مخالفان دولت لیبی که در طرابلس در حال تظاهرات هستند زیر آتشبار سنگین ماموران امنیتی قرار دارند.

اعتراضات در طرابلس زمانی از سر گرفته شد که مخالفان دولت، که در پی سرنگون کردن سرهنگ معمر قذافی هستند، بعد از اقامه نماز جمعه از داخل مساجد این شهر به خیابان ها آمدند.

در روزهای اخیر مساجد پایتخت تحت نظر تدابیر شدید امنیتی بوده است.

تلویزیون دولتی لیبی می گوید منابع دولتی در طرابلس گزارش کشته شدن سه نفر در اعتراضات روز جمعه را انکار کرده اند.

در همین حال، مقامات ناتو جلسه ای فوق العاده را در مورد وضعیت در لیبی تشکیل داده اند اما آنرس فو راسموسن، دبیرکل این سازمان، می گوید این ائتلاف نظامی غربی قصد ندارد در بحران لیبی دخالت کند.

در همین حال، ناوی پیلای، کمیسر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر گفته است که به نظر می رسد خشونت در لیبی در حال افزایش است و از جهان مصرانه خواست تا بدون تاخیر دست به کار شود.

خانم پیلای، که پیش از این دادستان پرونده های جنایات جنگی بوده است، گفت که اقداماتی که گفته شده معمر قذافی به آن دست زده را می توان برابر با جنایت علیه بشریت قلمداد کرد.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل این اظهارات را در جریان یک نشست فوق العاده در ژنو ابراز کرد.

او پیشتر گفته بود: "سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز که نقض بی شرمانه قوانین بین المللی است به طور هشدار دهنده ای ادامه دارد و افزایش می یابد و گزارش ها حاکی است که قتل های دسته جمعی صورت گرفته و معترضان دستگیر و زندانی و شکنجه می شوند."

انتظار می رود که در نشست امروز شورای حقوق بشر سازمان ملل، اعضا تقاضا کنند که لیبی از عضویت سازمان ملل اخراج شود امری که در گذشته بی سابقه بوده است.

گفته می شود که عالی رتبه ترین واحد نظامی رهبر لیبی، که تحت فرماندهی پسرش خمیس است، مسئولیت دفاع از طرابلس را در دست دارد.

از شهر زاویه در غرب پایتخت، گزارش رسیده که نبرد در جریان است و این در حالی است که اکنون میستوره، در شرق پایتخت، در دست معترضان ضد دولت قرار دارد.

پزشکی در بیمارستان اصلی میسورته به بی بی سی گفت که بیست تظاهرکننده در آتشبار ضد تانک در شب گذشته کشته شده اند.

با این حال بخش بزرگی از کشور لیبی در حال حاضر در دست نیروهای ضد دولتی است.

پناهجویان

در همین حال، سازمان بین المللی برای مهاجرت می گوید صدها مهاجر از منطقه آفریقای سیاه که از خشونت ها در لیبی گریخته اند اکنون وارد کشور نیجر شده اند.

یکی از سخنگویان این سازمان گفت بسیاری از آنها مریض شده اند و سازمان بین المللی برای مهاجرت در مرکز خود در دیرکو در نزدیکی مرز لیبی، به آنها غذا، دارو و سرپناه داده است.

او گفت بسیاری به مسئولان این سازمان گفته اند که هدف حملات مخالفان سرهنگ قذافی قرار گرفته و متهم شده بودند که مزدور رهبر لیبی هستند و برای او می جنگیده اند.

در شمال لیبی، هوای توفان تلاش کشورهای غربی برای بیرون آوردن شهروندان خارجی با هواپیما و کشتی را مختل کرده است اما یک کشتی حامل شهروندان آمریکایی پس از سه روز تاخیر لیبی را ترک کرده است.

هند می گوید مقامات لیبی به این کشور اجازه داده اند روز شنبه (26 فوریه)، پروازهای خود را برای خارج کردن شهروندان هندی، آغاز کند.

افزایش سرکوب معترضان

سازمان ملل متحد می گوید گزارش ها از لیبی حاکی است که شاید تاکنون هزاران نفر در جریان سرکوب معترضان توسط دولت، که به طور هشدار دهنده ای در حال افزایش است، کشته و زخمی شده باشند.

بنا به تازه ترین گزارش ها شاهدان عینی در طرابلس می گویند نیروهای امنیتی وفادار به سرهنگ قذافی به روی معترضان آتش گشوده اند.

در یک هفته گذشته نبرد میان نیروهای ضد دولتی و سربازان وفادار به سرهنگ قذافی، رهبر لیبی در 42 سال گذشته، به شدت در جریان بوده است.

برنامه جهانی غذا سازمان ملل می گوید ذخیره غذایی لیبی در حال کم شدن است.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه برنامه جهانی غذا گفته است که زنجیره تولید و توزیع غذا در لیبی با خطر فروپاشی روبرو است چون کالاهای وارداتی فرصت ورود به این کشور را ندارند و کار فروشگاه ها نیز به خاطر خشونت ها مختل شده است.

تلویزیون دولتی لیبی اعلام کرده است که دولت به هر خانواده در لیبی برای دو ماه حدود هشتصد دلار می دهد تا بتوانند از پس افزایش قیمت مواد غذایی بربیایند و در همین حال حقوق کارمندان در برخی ادارات دولتی تا صد و پنجاه درصد افزایش می یابد و حداقل دستمزد، حدودا دو برابر می شود.

در حالی که هزاران شهروند کشورهای عضو ناتو در حال فرار از خشونت ها در لیبی هستند، آقای راسموسن گفت تخلیه همه شهروندان خارجی چالشی بزرگ است.

یک روز پیش سرهنگ معمر قذافی گفت قیام مردم لیبی تحت تاثیر شبکه القاعده است و به جوانان این کشور مخدرهای توهم زا داده شده تا دست به شورش بزنند.

در همین حال با وقوع درگیری در شهرهای نزدیک به طرابلس، پایتخت لیبی، معمر قذافی برای کنترل مناطق اطراف این شهر سخت تلاش می کند.

نیروهای لیبیایی که هنوز به سرهنگ قذافی وفادارند، در اطراف پایتخت در تانک ها مستقر هستند.

خبرنگاران می گویند ماندن قذافی بر مسند قدرت تا حدی بستگی به عملکرد این نیروهای ویژه دارد.

یکی از ساکنان طرابلس، که نمی خواست هویتش افشا شود، گفت پایتخت در ترس و وحشت به سر می برد.

او گفت: "خانواده هایی هستند که اجازه نداشته اند اجساد عزیزان خود را از خیابان ها جمع کنند مگر این که سندی را امضا کنند و بگویند که عزیزشان با گلوله مخالفان رژیم کشته شده است. هیچ تشییع جنازه ای برگزار نمی شود چون جسدی تحویل داده نشده که مراسمی برگزار شود."

شدیدترین درگیری های روز پنجشنبه (24 فوریه)، در غرب لیبی در شهر زاویه رخ داده و به گفته یکی از شاهدان عینی، برای حمله به معترضان در داخل یک مسجد از سلاح های سنگین استفاده شده است. در این حمله دست کم ده نفر کشته شده اند.

با افزایش واکنش های جهانی علیه خشونتها در لیبی، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با رهبران فرانسه، بریتانیا و ایتالیا گفتگو کرده است.

دولت سوئیس دستور مسدود شدن فوری تمامی دارایی های سرهنگ قذافی و نزدیکان او نزد بانک های سوئیس را صادر کرده است.

باراک اوباما در مکالمات تلفنی خود با سران فرانسه، بریتانیا و ایتالیا، اقدام های احتمالی از جمله همیاری های انسانی به لیبی را بررسی کرده است.

کاخ سفید اعلام کرده است که همه گزینه ها از جمله تحریم را در نظر دارد و ارتش نیز طرح های خود را به آقای اوباما ارائه خواهد کرد.

بافت جمعیتی در لیبی

No comments:

Post a Comment